Márton -nap "szivárványos" módra
November 11-e Szent Márton napja, aki a középkor egyik legnépszerűbb szentje volt.Mint minden ünnepnek, úgy ennek is megvannak a maga hagyományai, népszokásai. Jóságáról már élete során is legendák keringtek, az alázatos misszionáriust püspökké akarták szentelni.A monda szerint, mikor ennek hírét vette, az érte jövő küldöttek elől a szolgalelkű Márton a ludak óljában bújt el. A szárnyasok azonban gágogásukkal, szárnyuk verdesésével óriási zajt csaptak, így elárulták Márton rejtekhelyét. Végül Mártont 371-ben püspökké szentelték .
Nálunk az óvodában már hetekkel korábban lázas készülődésbe kezdünk, lámpásokat készítünk, bábszínházat rendezünk, libákat festünk, barkácsolunk és természetesen nem maradhatnak el a libával kapcsolatos versek, dalok és mondókák sem.
Dalok:
-Egyél libám egyél már...
-Hatan vannak a mi...
-Hat lúd a zabszalmába...
-Gyerek haza lúdaim..
-Siess libám..
-A gúnárom elveszett..
-Száz liba egy sorba..
Mesék:
-A libák és a róka
-Benedek Elek:Rókáné foga libacombra vágyik
-Az aranylúd
-A libapásztorlány
-Alekszej Tolsztoj:Márton lúdja
-Ludas Matyi
-Gőgös Gúnár Gedeon
November 11-én délután meggyújtjuk lámpásainkat és vidáman dalolva elindulunk az éjszakában.Mire visszaérünk az óvodába már hatalmas lángokban ég az udvarunkon a tábortűz, melynek inbolygó fényben dadus nénieink finom, incsiklandó libazsíroskenyérrel és forró teával várnak ránk.
Nils Holgerson: Ludrablás epizódját izgulhatták végig apróságaink az egyik délelött.
"Tűgolyó" -tecnikával készítettük el idén kiscsoportosainkkal a lámpásainkat.
Az elmaradhatatlan forró tea.....
... és a tábortüzünk.
Ötletek Márton-napra: